Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Infrafényképezésről...

Milyen is ez az Infrafényképezés(későbbiekben InfraRed - IR)?

Elöljáróban leírom, hogy ezek saját tapasztalatok, vagy fotós kollegák ajánlották, vagy az interneten olvastam. Nem kívánok „más tollával ékeskedni”, ezeket bárki megtalálhatja, ha rászán egy kis időt. Külön-külön ezek mind megtalálhatóak, ez amolyan összefoglaló írás, amely segít elindulni / megérteni az IR fotózást.

Vegyük először is a fényt (elektromágneses sugárzás (Link) ) és bontsuk fel 3 részre:

  1. Ultraibolya fény(400nm-nél kisseb), a
  2. Amit a szemünk lát(400-760nm) és a
  3. Az Infravörös tartomány(760nm-nél nagyobb sugárzás)

A "nm" a fény-, röntgen- stb. sugarak hullámhosszának mértékegysége. Egy millió nanométer  =  egy milliméter.




Hogyan tehetjük láthatóvá ezt a sugárzást? Szükséges egy:

Váz

Általánosságban elmondható, hogy bármelyik digitális gép alkalmas a feladatra, de ez mégsem igaz így. Itt most nem térnék ki a filmes tükörreflexes gépekre, az egy teljesen más ügy és nincs is tapasztalatom vele. A legmegfelelőbbek a DSRL gépek, a nagyobb szenzor, és a cserélhető optikák miatt. Kompakt géppel is lehetséges de vélhetően magas lesz a zajszint. A gyártók a képérzékelő (CMOS, CCD) elé terveztek egy olyan szűrőt, amely meggátolja ezen hullámhossz bejutását az érzékelőbe, mert az rontja a kép minőségét. Gyártótól / Típustól függ, hogy milyen erősségű ez a szűrő. Ezen szűrőt el is lehet távolítani akár „házi barkácsolással” is, de ezt csak saját felelősségre ajánlom. Ezen link segít ebben, az EOS 350D szétszerelését mutatja be : (Link) . Értelemszerűen ez a művelet azonnal törli a garanciát! Miután kiszedtük a szűrőt, helyettesítjük egy megfelelő nagyságú IR filterrel, mely után a gép csak IR fényképezésre lesz alkalmas! Ennek előnye, hogy rendesen átlátunk a keresőn, és nem a szűrőn kellene átsejteni a tájat. Emellett rövidebb záridőket alkalmazhatunk, mert ez a szűrő már nem befolyásolja a képalkotást. Hagyományos géppel a 8-10 másodperces záridők átlagosnak mondhatók a nyári tikkasztó déli órákban is, és ahogy telik a délután, óránként kb:1 másodpercet kell hozzáadni ehhez!  Ebből kitűnik, hogy csak "statikus" álló témáknál alkalmazható a technika. Tájképeknél ez nem gond, viszont ha embereket,állatokat is szeretnénk a képen látni az sajnos esélytelen a bemozdulás veszélye miatt. A Canon, Pentax és a Nikon DSRL gépek között minden bizonnyal vannak alkalmas típusok erre a célra, az Olympus tudomásom szerint hosszú záridőn Hotpixel jelenséget produkál(anno emiatt tettem le az E-520-as megvásárlásáról), és emellett még magasabb zajszintet jelenít meg. A Sony gépekről sajnos nincsenek információim, de nem lehetetlen a dolog, lásd: (Link). A FujiFilm-nek viszont van kifejezettem IR fotózásra kifejlesztett gépe : (Link). Ahogy megfigyeltem a legalkalmasabb fényképezőgépek : Canon EOS 300D / 350D ; Nikon D70 / D70s. A Canon magasabb szintű gépei (20D;30D) sajnos kevésbé alkalmasak az ilyen jellegű fotózásra, ugyanígy a Nikon berkein belül lévő (D80;D90;D300) gépek sem igazán IR barátok, vélhetően komolyabb Hotmirror miatt. Az arra alkalmas típusoknál a  "LiveView"(élőkép) tökéletesen használható rátekert szűrővel is!




Objektív

A második sarkalatos pont. Itt különválasztanám a márkákat. Jómagam Canon tulaj vagyok, így ebben jobban benne vagyok. Nos… a Canon objektívek közül sajnos nem mindegyik alkalmas IR fotózásra, mert valami oknál fogva egy Hot Spot nevű jelenséget produkálnak, amely az objektív belsejében keletkezik, és valamiféle tükröződés váltja ki. Nem vagyok benne biztos, de a kulcs talán a Super Spectra bevonat lehet. Idézek :
"A Canon Super Spectra bevonat a digitális kamera érzékelőiről, illetve az objektív belső lencséiről visszaverődő fény elnyelésével csökkenti a szellemképhatást és a becsillanást. A Super Spectra bevonat hozzájárul a színegyensúly pontosságához, valamint segíti a felhasználót az éles és kontrasztos fényképek készítésében."

Ez normál fényképezésnél nem látható. IR fotónál úgy néz, ki mintha a kép közepén lenne egy világos folt, amit semmilyen formában nem lehet kiküszöbölni.  A Nikon objektívek tudomásom szerint jobban állnak, szinte az összes használható, de egy Nikon tulaj többet tudna nálam! A többi gyártóról (Sigma,Tamron….stb) csak elvétve van néhány tapasztalat az interneten. Egy táblázat mely tartalmazza a jó objektíveket:(Link)

  • Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5
  • Canon EF 17-40mm f/4 L
  • Canon EF-S 17-85 f/4-5.6 IS USM
  • Canon EF 22-55mm f/4-5.6 USM
  • Canon TS-E 24mm f/3.5L
  • Canon EF 24-70mm f/2.8 L
  • Canon EF 28-135mm/3.5-5.6 IS
  • Canon EF 28mm f/2.8
  • Canon EF 50mm f/1.8 MKI
  • Canon EF 50mm f/1.8 MKII
  • Canon EF 70-200mm f/4 L
  • Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS
  • Canon EF 75-300mm f/4-5.6 IS
  • Canon EF 100-400mm f/4-5.6 L IS
  • Canon EF 100mm f/2.8 Macro
  • Canon EF 135mm f/2 L
  • MTO 500mm f/8
  • Sigma 400mm f/5.6
  • Tamron 28-300mm XR
  • Tamron SP AF17-50mm f/2.8 XR Di II VC LD Aspherical

Véleményem szerint a legalkalmasabbak(és általam is használt) a fix objektívek :




 Szűrő

Jómagam egy Hoya R72 szűrőt használok, mellyel tökéletesen meg vagyok elégedve. A 72-es szám a 720nm nagyobb sugarakat jelöli, melyeket átenged. Többen is ezt ajánlották, és talán ez a legelterjedtebb típus. A szűrőn átlátni szinte lehetetlen, csak erős fényben lehet valamelyest, és akkor is halvány vörösben látjuk a környezetet. A napba sose nézzünk vele, ahogy egyetlen optikai eszközzel sem! Ezen szűrő kiszűri a látható fényt, és csak az infravörös tartományt engedi át. A készült kép vörös árnyalatú lesz, és hosszú záridőt igényel. Többé-kevésbé így néz ki a dolog : (Link)  (Link). Lehetőség szerint használjuk a gép tömörítetlen (RAW) formátumát, hiszen számítógépes feldolgozást igényelnek a képek, és így több lehetőségünk a kísérletezésre. Nem beszélve arról, hogy így élesebb-zajtalanabb-szebb képet kapunk a feldolgozás után. Próbaképpen exponálatlanul előhívott színes diafilm is használható mint szűrő, de a kapott kép minősége nem veszi fel a versenyt egy üvegszűrővel készített képével.

 




Digitális utómunka

Mint korábban említettem inkább használjuk a RAW formátumot a JPG helyett. Nagyvonalakban…… megnyitás után a képen Fehéregyensúly állítást végzünk, majd következhet egy Automatikus vagy Manuális Szintbeállítás, végül esetleg a Csatornakeverővel megcserélhetjük a kék és a vörös csatornákat.

Fehéregyensúlyt a PS Camera Raw ablakában végezzük a Fehéregyensúly eszköz ( I ) -re kattintva. Az Alap, Tónusgörbe, Részletesség, Lencsekorrekciók füleknél finom hangolhatjuk a képet, mely beállítást a későbbiekben a Készletekben elmenthetünk, gondolva a jövőre. Példaképpen beteszek egyet a sajátjaim közül a "Letöltések" menüpontba, melyet a C:\Documents and Settings\ "Saját gépneved " \Application Data\Adobe\CameraRaw\Settings\ rejtett mappába kell bemásolnod. Az " 5.xmp" fájl lesz az.

A Szintbeállítást a Kép > Korrekciók > Automatikus/Manuális szintbeállítás –nál aktiválhatjuk, tetszés szerint.

A Csatornakeverőt a Kép > Korrekciók > Csatornakeverő pontjánál aktiváljuk. Lényegében a vörösre kattintva a vöröst 0% a kéket 100% -ra állítani, majd a kékre kattintva a kéket 0% a vöröst 100%-ra kell állítani. Ezáltal megcseréltük a csatornákat, mely a képre nézve kék eget, és hófehér növényzetet jelent (általában). A zöld csatorna esetünkben érdektelen.

Az alábbi a linkeken angol nyelvű videók találhatók, mely ezeket mutatják be: (Link)    (Link)

Érdemes bevonni a képfeldolgozásba a HDR(High Dynamic Range) technikát is. (Link). Két hasznos PS plugin a

  • Photo Wiz-Contrast Master (Link)
  • Nik software HDR Efex Pro (Link)

Persze ez nem szentírás, függ a képtől is a végeredmény, és kísérletezni kell a beállításokkal! Ha kisérletezni támad kedvünk akkor csinálhatunk olyan képet is, hogy egy IR képet összemosunk egy hagyományos módon készült képpel. Álvánnyal megoldható, hogy ne mozduljon el a képkivágás. Fontos! Ha több képpel dolgozunk egyszerre(panoráma), vagy ha egy bonyolultabb szűrőt alkalmazunk akkor többször mentsük a munkánkat, mert lefagyhat a gép(saját tapasztalat)! Lehetőleg kíméljük a gépet, és mellőzzünk több program futtatását egyidőben a PS mellett! Sok bosszúságot takarítva meg ezzel...




 Könyv ajánló

A Digitális Fotó Magazin :

  • 2003. November(36.-39.oldal  Az infravörös fényképezés),
  • 2005. Március(46.-48.oldal Infravörös fényképek Photoshoppal / 49.oldal Infravörös felvételek tónuskorrekciója),  és a
  • 2010. Június(114.-117.oldal Régi fényképezőgépből infrakamera) számai foglakoznak a témával.  (Link)

 

  • Hevesy Iván : Az infravörös fényképezés csodái (Link)
  • Több könyv az Amazon.com-ról : (Link)



 Link ajánló

...és, hogy mit lehet kihozni ebből a technikából(képek/galériák):

Technikai segítség:

Fecebook:

 




Kezdetek - Árak

Tipp: Az IR képeknek különös, már-már túlvilági hangulata van. Véleményem szerint a :

  • nagy üvegfelületű modern épületek, (rövid / hosszú záridővel egyaránt működik-kísérletezzünk!)
  • állóvizek, tározók és az azokon tükröződő bárányfelhőcskék( lehetőség szerint komponáljunk a képre hajót,csónakot, rövid / hosszú záridővel egyaránt működik-kísérletezzünk!)
  • gyorsan mozgó vízfolyások, patakok, folyók, (lehetőség szerint komponáljunk a képre vízesést, csobogót, egy aprócska mesterséges duzzasztó is jól mutat, rövid / hosszú záridővel egyaránt működik-kísérletezzünk!)
  • mediterrán / trópusi / japán kertek,
  • emberek, állatok(ez sajnos csak átalakított vázzal működik, a bemozdulás veszélye miatt tehát rövid záridővel) (Link)
  • temetőbeli, vagy az ottani szobrokról készített képek (persze kellő tisztelettel!) mutatnak jól az IR technikával. Talán így érhetünk el leghamarabb sikereket...

Ha a semmiből kíván IR fotókat készíteni akkor az EF 50mm f/1.8 objektívet ajánlom(feltételezve, hogy Canon DSRL vázzal rendelkezik). Amellett, hogy IR használatra is alkalmas, kitünő alap/portré optika. Használtan akár 20-23.000Ft ért is megszerezhetjük, plussz rájön még a Hoya szűrő(kb 16.000Ft), így szerintem ez a legolcsóbb verzió.

A szűrő árakról : Kis hazánkban a legkönnyebben a Hoya és a Kenko szűrőket lehet beszerezni. Áruk az Árgép.hu szerint így alakul.

A hosszú záridők miatt állvány használata kötelező(persze, ha átalakított géppel rendelkezik akkor nem). Távkioldó és portrémarkolat(hosszabb működési idő a plusz akkumulátor miatt) használata javasolt. Mindenki döntsön belátása szerint.....

Ha használt objektívet, szűrőt, vázat, stb... keres nem csak a " fizetős " oldalak léteznek, íme néhány:

Több eszközt vettem és adtam én is itt, és semmi gond nem volt! Lehet érdeklődni is, általában segítőkészek a Tisztelt fórumozók. Persze mint mindenhol az interneten, itt sem árt az óvatosság. Nem árt rákeresni az eladó hozzászólásaira, esetleg érdeklődni felőle, és minden esetben megfelelően jó minőségű képet kérni a portékáról az üzlet előtt!!

Ha lehetősége van átalakítani a fényképezőgépét akkor ezen az oldalakon érdeklődhet árakról,típusokról....




Kiegészítés

Nem tartozik szorosan az IR technikához, de mégis említésre méltó dolog a képek archiválása! Hiszen hiába voltunk jókor jó helyen, ha a képeink nem kerülnek át a számítógépre, vagy idővel elkallódnak, ne adja Isten- megsemmisülnek.

  • a fotózás végeztével ugye a képeink a memóriakártyán csücsülnek. SOHA ne helyezzük át a képeket, hanem másoljunk! A másolás befejeztével ellenőrizzük a sikeres folyamatot. A memóriakártyát ne töröljük, csak a következő fotózás kezdetén, így ha bármi gond adódna, van egy plusz példányunk. A kártya formázása jobb mint a képek törlése.
  • lehetőség szerint inkább használjunk kártyaolvasót, mint a fényképezőgép USB kábelét, így megkímélve a gépünket egy esetleges leeséstől az asztalunkról. Másolás közben van idő a felszerelés karbantartására, rendezésére, tisztítására.
  • értelemszerüen a C:\ meghajtóra semmi pótolhatatlan dolgot nem másolunk, tartva egy esetleges Windows összeomlástól / vírusfertőzéstől. A legjobb ha egy fizikailag is független meghajtóra másolunk. Kerüljük az 'Új mappában -> Új mappa' megoldást, valahogy mégiscsak illik rendszerezni a képeinket!
  • a számítógépre másolás után lehetőség szerint készítsünk biztonsági másolatot egy külső merevlemezre is. Az informatikában van egy mondás, miszerint egy mentés nem mentés! Idézek : 'A merevlemezek élettartamát vizsgálva egy kutatás eredménye alátámasztotta gyártók állítását, miszerint gyengébb minőségű (gyártási hibás) meghajtók egy éven belül meghibásodnak, míg a hibátlan darabok 5-7 évig is gondtalanul működnek. Végeredményben az eredményekből kiderül, hogy a legtöbb hiba hatéves kor környékén jelentkezik, míg az első évben tapasztalható merevlemez meghibásodások száma megegyezik a hét évnél idősebb egységek meghibásodának számával. Otthoni környezetben a gyakori meghibásodás miatt nem minden esetben okolható a gyártó. A por, rázkódás és további behatások mind negatív irányban befolyásolják az élettartamot, ezért nem árt, ha felhasználók a saját portájukon is rendet tartanak. Alaphelyzetben a merevlemez várható élettartamának 5 évet feltételez (5 éven keresztüli teljes terheléssel való működést, más szóval 1825 napot, mely alatt a merevlemez folyamatosan dolgozik éjjel-nappal)." Egy hasznos program mellyel a HDD állapotát ellenőrizhetjük : Hard Disk Sentinel . Illetve mostmár a legtöbb HDD / SSD gyártónak van saját szoftvere a monitorozáshoz!
  • ha összegyűlik kb: 4,3Gb új adat(ami egy DVD kapacitása), ajánlatos kiírni. A DVD-nek van egy hasznos tulajdonsága miszerint nem lehet vírusokkal megfertőzni! Ha egy pendrive-t, vagy egy külső HDD-t csatlakoztatunk egy idegen gépre fennáll a fertőzés lehetősége, emellett fizikai / kompatibilitási meghibásodás is lehetséges. Kerüljük az olcsó "noname" DVD-ket, vegyünk megbízható gyártótól. Sajnos az olcsó DVD lemezzel úgy járhatunk, hogy egy-két év után már nem lehet elolvasni. A minőségi lemezek hosszabb távú adattárolást tesznek lehetővé. Az egyszer írható lemezek több lépésben történő írása sem javasolt. Tartsuk napfénytől mentes száraz helyen őket, és természetesen karcmentesen. (Link). Legjobb egy lapozható DVD mappa.

Összefoglalva nálam így fest a dolog:

  • kártyaolvasóval másolás a gépre, a képek maradnak a kártyán a biztonság kedvéért a következő fotózásig
  • sikeres másolás után biztonsági másolat készítése, egy külső HDD-re(ami megy a fotóstáskába,így mindíg nálam van)
  • ~4Gb adat összegyűlése után DVD-re írás(ami megy a mappába, majd a fiókba)(5 év után automatikusan ujraírom)

Az egész 15 percig se tart, szerintem megéri a fáradtságot. Így a fotózás után a képekről van 3 példányunk(kártya + 2 HDD), nyugodtan kezdhetjük a szelektálást, feldolgozást. Lehetőség szerint a mentéseket tartsuk külön-külön. Akár másik helyiségben, vagy lakásban(szülőknél,barátoknál). Túlzásnak tűnhet a dolog, de gondolva a legrosszabbra(betörés,lakástűz) is, így bebiztosíthatjuk magunkat. Érdemes legalább félévente(téli pihenés alatt, nyári vakáció előtt)ellenőrizni a lemezeket, és az esetleges hibát azonnal javítani!
Mindenki hallott már történeteket adatvesztésről, meghibásodásokról, és úgy gondolja, hogy ez vele nem történik meg. Velem is megtörtént, hogy a külső HDD 3 hónap pihenő után nem akart elindulni, így odaveszett 80GB adat, bár nem képek voltak, de tanulságként fogtam fel az esetet. Ne bízzunk meg az eszközökben!


Viszont semmit nem ér az egész ha a monitorunk nincs megfelelöen kalibrálva. A neten sokfelé találunk leírást a technikára, a Google ismét a barátunk : Monitor kalibrálás . Akiknek Windows7 van a gépén, azoknak még könnyebb: (Link)

Ezzel azonban nincs vége, mert előfordulhat, hogy a nyomtatott kép nem lesz színhelyes a képernyőn látottal. Ennek oka, hogy nincs összhangban a mi gépünk az üzletben található számítógéppel. Én úgy oldottam meg a dolgot, hogy 9x13cm-es próbanyomatokat csináltam különböző beállításokkal, majd egyszerüen a képeket a monitor mellé téve finomhangoltam azt. Két-három alkalom elég volt,hogy beállítsam, szemre nem lehet eltérést találni köztük.

A másik dolog a képek méretezése. Szép és jó dolog a gépen nézni a képeinket, de igazán a a falon mutatnak jól a fotók.

Szinte az összes fényképezőgép 72Dpi-vel(A dots per inch (pont/hüvelyk) rövidítése. Minél nagyobb ez az érték, annál jobb a nyomat- vagy képminőség) dolgozik.

  • 150-240 dpi kell a jó eredményhez
  • 300-400 dpi kell a kiváló és professzionális nyomtatáshoz

Méretarányok:

  • Képméret   Valós méret    Optimális felbontás
  • 9x13          8.9x12.7        1051x1500
  • 10x13        10.2x13.6       1205x1606
  • 10x15        10.2x15.2       1205x1795
  • 13x18        12.7x17.8       1500x2102
  • 15x20        15.2x20.3       1795x2398
  • 15x21        15.2x21.6       1795x2551
  • 18x25        17.8x25.4       2102x3000
  • 20x25        20.3x25.4       2398x3000
  • 20x30        20.3x30.5       2398x3602
  • 25x30        25.4x30.5       3000x3602
  • 25x38        25.4x38.1       3000x4500

 

  • Szélesség x magasság         DIN formátum
  • 118.90 cm x 84.10 cm           A0
  • 84.10 cm x 59.40 cm            A1
  • 59.40 cm x 42.00 cm            A2
  • 42.00 cm x 29.70 cm            A3
  • 29.70 cm x 21.00 cm            A4
  • 21.00 cm x 14.80 cm            A5
  • 14.80 cm x 10.50 cm            A6
  • 10.5 cm x 7.40 cm               A7
  • 7.40 cm x 5.20 cm               A8
  • 5.20 cm x 3.70 cm               A9
  • 3.70 cm x 2.60 cm               A10

Persze ez ne szabjon határt nekünk, hiszen bármilyen méretaránnyal dolgozhatunk, csak a Dpi-t kell beállítani, és be kell méretezni pontosan(mm-re) a képet. Majd az üzletben közölni kell az eladóval(vagy aki a nyomtatást végzi), hogy egyéni mérettel dolgozzon amire be van méretezve a kép! Előfordulhat, hogy nyomtatás előtt csinálnak egy automatikus szintbeállítást, ami befolyásolhatja a képet, azonban szólhatunk ezért is, hogy ne nyúljanak a képhez, mert be van állítva. Nem fognak megharagudni, ha szépen kérjük :) . A panorámaképeknél én általában 240Dpi-vel 100x33cm(~9500x3100) méretben nyomtatok. Nyomtatásra természetesen ne JPG képet vigyünk, hanem az adott szerkesztőprogram nyers állományát(pl:PSD). Nem kell megíjedni a nagy mérettől, én is vittem be 150Mb-os panoráma képet. Webre tökéletesen elegendő a ~1000x600 pixeles felbontás.




Végszó

A technikai eszközök és a szellemi tudás mellett fontos még az akarat/kitartás is! Példaképpen felhozom, hogy ez a képem 8 másodpercnyi időt ragad ki abból a 3 évből, amit az elkészítésére fordítottam! Mert ugye vagy a felhők, vagy a szél, vagy a nap, vagy a ... nem volt "tökéletes"!

Ennyi tapasztalatot halmoztam fel ezidáig.... Ha hibát találsz az írásban, vagy hozzátennél azt szívesen veszem, és kérlek jelezd nekem mihamarabb! Köszönöm, hogy elolvastad, bízom benne hasznos volt!

Ha nem világos valami, itt biztos segítenek a témában jártas lelkes infrások : Infra fórum

Innen lehet mazsolázgatni: Youtube

 

 

 

(frissítve 2018.12.12.)

1 hozzászólás
Idézet
2016.09.26. 20:48
Kléger Róbert

Hálás köszönet ezért a remek összefogallóért!
Szép fénykeket!

 
Tartalom

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!